خطرات و عوارض مژه مصنوعی و اکستنشن مژه

خطرات پنهان اکستنشن مژه و مژه مصنوعی

​چشمان شما پنجره ای برای ابراز روحیه شماست. پس مطمئناً دیگران وقتی به چشمان شما نگاه می کنند، می خواهند زیبایی را ببینند. علاوه بر این ، نگاه شما، نقطه کانونی صورتتان را نشان می دهد. پس صرف زمان و انرژی برای تقویت جلوه چشمانتان، قطعاً ارزشش را دارد.

یکی از راه های تضمین جلوه چشم شما، استفاده از مژه های مصنوعی است. روش هایی مانند اکستنشن مژه، کاشت مژه طبیعی مصنوعی و استفاده از مژه های مصنوعی، از رایج ترین نمونه های برای افزایش جلوه بیشتر مژه می باشد.

متاسفانه با وجود نتیجه سریع و زیبایی این روش ها، استفاده از آن ها عوارض و معایب خاص خودش را دارد و شاید آگاهی از این معایب، باعث شود که در استفاده از این روش ها کمی تجدید نظر کنید.

1- عوارض استفاده از اکستنشن مژه

1- تحریک و قرمزی.

2- التهاب و تورم.

3- عفونت: استفاده از اکستنشن می تواند آلودگی و باکتری ها را در نزدیکی چشم به دام بیندازد و منجر به عفونتهای جدی از جمله گل مژه شود.

4- واکنش آلرژیک: چسب برخی اکستنشن های مژه حاوی فرمالدئید است که می تواند با گذشت زمان، یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. فرمالدئید همچنین به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می شود.

5- از بین رفتن مژگان: چسب اکستنشن می تواند مژه شما را بیرون بکشد. تحریک مژه ها می تواند به وضعیتی به نام ماداروز ( madarosis ) منجر شود که باعث می شود خودتان به ناچار، مژه هایتان را بیرون بکشید. حتی ممکن است در نهایت با کشش آلوپسی ( traction alopecia) مواجه شوید، شرایطی که در آن رشته مو به دلیل تنش بیش از حد خواهد ریخت. این شرایط می تواند به فولیکول مو آسیب برساند و باعث کند شدن و حتی توقف رشد مو شود.

2- عوارض استفاده مژه های مصنوعی و رنگ مژه

در حال حاضر، هیچ افزودنی رنگی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریكا برای رنگ آمیزی مژه ها وجود ندارد. حتی این رنگها می تواند منجر به کوری شود.

تزئینات مژه مانند چسباندن مهره های شیشه ای ریز و یا کریستال به مژه و … هم تاثیر منفی مشابهی روی مژه و چشم دارند.

حتی روش لاتیس (Latisse) که یک روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای تقویت مژه های نازک است نیز عوارض جانبی دارد. مانند:

  • تغییرات مداوم در رنگ چشم: تبدیل به رنگ قهوه ای ، آبی ، سبز یا فندق چشم
  • تیره رنگ شدن دائمی پلک ها
  • امکان رشد مو در مناطق دیگر صورت
  • خارش، قرمزی
  • فشار چشم پایین که به طور بالقوه می تواند منجر به گلوکوم یا سایر مشکلات چشم شود

با وجود عوارض فراوان، چرا باز هم خانم ها تمایل دارند از مژه های مصنوعی استفاده کنند؟

1– زیبایی: زیبایی حق همه است. قبلا هم به این نکته اشاره کردیم که نگاه شما، بخش عظیمی از تاثیر گذاری شما بر روی دیگران را پوشش می دهد. علاوه بر این، افرادی که به زیبایی خود ایمان دارند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و این مسئله بر روابط اجتماعی آن ها، تاثیر بسیار مثبتی دارد

2- ناامیدی از رشد مجدد مژه ها به صورت طبیعی: ممکن است به دلایل ژنتیکی یا عوامل محیطی از جمله تاثیر مواد شیمیایی مختلف، رشد مژه ها به تاخیر بیفتد و یا حتی متوقف شود. متاسفانه یکی از عوارض مژه های مصنوعی، همین ریزش مژه هاست که باعث می شود مصرف کننده ها بعد از مدتی، برای همیشه نیازمند استفاده از این روش های مصنوعی باشند.

3-میل به نتیجه گیری سریع: هیچ کس انتظار را دوست ندارد. حتی اگر روند طبیعی رشد مژه ها متوقف نشود، باز روند رشد مژه ها بعد از اکستنشن ( لینک رشد مژه ها بعد از اکستنشن)، نیاز به گذشت زمان و تقویت مژه های آسیب دیده دارد.

راه حل جایگزین  و طبیعی برای مژه های مصنوعی

ساده ترین راه برای جلوگیری از خطر عفونت یا سوزش چشم، عدم استفاده از روش های مصنوعی مانند اکستنشن مژه و مژه های مصنوعی است. اما نمی توان از زیبایی صرف نظر کرد. زیبایی حق همه ماست.

اما راه حل های دیگری هم وجود دارد که علاوه بر ارائه یک ظاهر زیبا، سلامتی شما را هم به خطر نمی اندازد.

1- استفاده از ریمل

ساده ترین گزینه شما برای جایگزینی مژه مصنوعی، استفاده از ریمل های معمولی و حاوی خرده مژه است. حتما در انتخاب و خرید ریمل دقت فراوانی داشته باشید و از دست فروشان و ریمل های  وکیوم نشده خرید نکنید و از تست کردن آن روی مژه های خود در زمان خرید پرهیز کنید.

پیشنهاد ما: 

ریمل سه کاره نانو مشکی m2beaute

2-استفاده از سرم های طبیعی رشد دهنده مژه

سرم تقویت مژه، تعداد مژه ها را افزایش داده و موجب افزایش فاز رشد آن ها می شود. مدت زمان نتیجه گیری، مهم ترین عامل ممانعت خانم ها از این سرم های طبیعی است. ولی برتری بسیار مهم این سرم ها یعنی ماندگاری اثر آن و همچنین به حداقل رسیدن آسیب به مژه و چشم، می تواند بهانه مناسبی برای استفاده از این محصولات باشد

پیشنهاد ما: 

سرم تقویت و رشد دهنده مژه m2beaute 

نکات بسیار ضروری هنگام مراجعه به سالن اکستنشن:

با وجود تمام معایب ذکر شده در بالا، باز هم خانم هایی هستند که از روش های مصنوعی برای زیبایی مژه ها استفاده می کنند. توصیه ما به این دسته از افراد این است که اگر تصمیم به استفاده از اکستنشن مژه دارید، سعی کنید تا می توانید زمان استفاده از آن را کاهش دهید.

  • اطمینان حاصل کنید که متخصص زیبایی که در حال انجام کاشت مژه شماست ، دارای گواهینامه معتبر است.
  • لیست مواد تشکیل دهنده موجود در چسب مورد استفاده را مشاهده و وجود مواد آلرژی زای احتمالی مانند فرمالدئید را بررسی کنید.
  • مطمئن شوید که متخصص زیبایی، نکات بهداشتی را به درستی رعایت می کند از جمله شستن دست های خود و استفاده از دستکش.
  • و در آخر اینکه، اگر علائم عفونت را مشاهده کردید، در اسرع وقت به یک چشم پزشک مراجعه کنید.